Zápisník smrti

23.11.2021

Před časem jsem se svou jedenáctiletou neteří probírala literaturu. Dozvěděla jsem se, že v tomhle věku už nefrčí Malý princ nebo Metráček, ale že nejlepší literatura všech dob jsou komiksy Death Note - Zápisník smrti. A že ona a její kámošky ze třídy už mají všechna vydání a v podstatě každou postavu milujou, ať je dobrá nebo zlá.

S natěšenýma světýlkama v očích mi donesla ukázat svoji sbírku tohoto čtení. Prolistovala jsem všechny díly a poněkud zděšeně jsem se podívala na tu malinkatou holčičku v naducanejch růžovejch šatičkách s několika kudrlinkama na hlavě, co mi snad ještě včera šišlavě šeptala, že ode mě nutně potřebuje přivést lízátko.

Teď tady ta docela vkusně namalovaná slečna v černé mikině a legínách, co vypadá na patnáct, čte takový ujetý obrázky, které se mi v hlavě objevovaly možná v nejhlubších depresích nebo po shlédnutí úchylných hororů.


Neměla jsem odvahu přečíst ani jednu bublinu, tak jsem jí poprosila, ať mi to převypráví. Spustila se smršť. Vyprávěla mi s takovým nadšením o životě hlavních hrdinů, že se ani nestíhala nadechovat.


Zatímco já jsem v jejím věku četla o partě dětí z Bylo nás pět, ona čte o partě dětí, z nichž mnohé nepřežijí, některé skončí v blázinci a jiné se pod vlivem životních traumat změní z kladných postav na záporné a naopak. Všechny mají nadpřirozené schopnosti a chovají se dost zvláštně. 


Zvláštní je, že si nemyslím, že je to špatně. Dokonce si myslím, že je to férovější. Že je férovější vědět, že ne vždycky vítězí dobro nad zlem a že lidi nejsou jen dobří nebo zlí. Že je to všechno prostě komplikovanější. A že dětství nemusí být naivní, aby bylo šťastné.
Možná, že právě takové děti budou mít pro to moje dítě zase o něco větší pochopení.

Je dost možný, že tohle je můj poslední zápisek. Tak nějak tuším, že moje neteř bude mít sice pochopení pro mého syna, ale pro tu větu se šišláním a lízátkem rozhodně ne. Počítám s tím, že po tom, co mě obviní, že jsem jí zničila image a celej její život, napíše moje jméno do Zápisníku smrti. Doufám jen, že pro mě vybere milosrdný a rychlý způsob.