Výjimečné dítě

25.09.2021

Nejedna maminka se ráda pochlubí výjimečnými výkony svých dětí a se zálibou sleduje úžas ostatních. Moje dítě předvedlo spoustu výjimečných výkonů. Jen jsem se s nimi nechtěla chlubit, aby vedle něj ostatní výjimečné děti nevypadaly nudně. Myslím, že by už nic nepředčilo úžas ostatních po následujících větách:


Můj syn je rozhodně napřed. Má teprve čtyři zuby a už mi dokázal prokousnout dva prsty. 

Zřejmě bude slavný zápasník. Ani doktoři nechápali, jak mě takhle mohlo zřídit dvouleté batole. 

Je neskutečně zručný. Masky na Halloween nám vyrábí úplně sám. Na mém vzhledu alá zombie poctivě pracuje dnem i nocí už od narození. S manželem tolik času nepotřebuje, masku oběti vlkodlaka mu hravě vyrobí během jedné výměny plenek.

Má uměleckou duši. Až je mi líto, že jeho hnědá abstraktní díla musím smývat ze stěn a nábytku, ale ten smrad se nedá vydržet.

Ve čtyřech letech mi pomáhá testovat krycí makeupy. Určitě jste nepoznali, že mám na krku rudé obtisky jeho ruček z ranního škrcení. 

Uvědomuje si, jak je cukr škodlivý. Když mu k svačině nabídnu tatranku, rozčílí se, popadne ze stolu můj mobil a posvačí půlku krytu a kousek tvrzeného skla. 

Když nebude zápasník, bude herec. Nedokáže mluvit, ale je schopný sehrát divadlo kdekoliv a kdykoliv. Má opravdu dramatický projev, což během pár vteřin přiláká dav diváků. Diváky svým výkonem obvykle strhne k hlasitým komentářům a mě rozpláče.


Moje dítě také nedělá nijak výjimečné věci. Ale mě se tolik výjimečné zdají. Vlastně je asi dobře, že málokdo žasne nad následujícími větami:


Dneska jsme se synem byli na nákupu a odešli jsme z něj bez doprovodu ochranky.

Dneska jsme se synem byli na nákupu a nakoupili jsme.

Můj syn si odřel koleno a cítil to.

Můj syn vlezl sám do vany.

Můj syn sfouknul svíčky na dortu.

Můj syn umí jezdit na koloběžce. 

Můj syn dokáže 4 minuty počkat.

Můj syn se mi dlouze zadíval do očí a usmál se.

Můj syn měl záchvat vzteku a nezaútočil na mě.Agresivita u dětí s autismem je forma komunikace:

https://rozvojhrou.cz/co-se-clovek-s-PASskutecne