Tričko

03.10.2021

Fascinující! Maminky s malými dětmi v kavárně jsou pro mě fascinující úkaz.

Nechápu, proč o nich ještě nevyšla nějaká vědecká publikace. Snad by mi pomohla pochopit, jak se jim podaří do kavárny dostat, objednat si, vše objednané dopít a dojíst a ještě s mávnutím na malé děťátko vzorně si hrající v dětském koutku odejít na záchod. Potom se vrátit, svoje nezraněné dítě v nezdevastovaném dětském koutku najít a v klidu se sbalit a odejít.
Nechci podceňovat svůj intelekt, ale ta publikace by měla obsahovat i názorné ilustrace a důkazní fotografie. A taky výpovědi očitých svědků potvrzující, že se jedná o reálné maminky s reálnými děťátky a za to, co v kavárně předvedly, nedostaly zaplaceno. 


Se svým synem jsem se do kavárny dlouho neodvážila. Tušila jsem, že pokud ho tam vůbec dostanu, dá mi čas tak na dvě slova možná na jednu větu, než půjde o život jemu nebo mně. 

Přece jen mě ale občas přepadla touha dělat stejné věci jako maminky v mém okolí.
Ale jak všechny ty nevinné lidi v kavárně varovat? A co říct číšníkovi, který se nás odváží obsloužit?


Internet mi našel tričko. Tričko s nápisem Autista. Skvělý nápad, ale pořád to není ono. Je to moc nejasné. Takový nápis bych ještě nedávno pořádně nechápala ani já.

Co to trochu vysvětlit - Nemluvím, nechápu, nerozumím, kopu, koušu, škrábu, demoluju, ublížím Vám, ubližím si, uteču... To je moc dlouhé. To než si někdo přečte, bude malej viset na lustru a já budu mít vykloubený rameno. Vlastně co si tu nalhávám, syn se pohybuje takovou rychlostí, že na něm nikdo nic nepřečte.
To tričko musím mít já.


No jo, ale s výstižným nápisem Matka Ničitele asi svého cíle nedosáhnu. 
Jaký je vlastně můj cíl? Na co si troufnu? Na vodu? No tak v kavárně bych mohla zkusit alespoň to kafe. Takže kafe. No, když už jsme se ale dostali až sem, musím se přece i odměnit. Takže kafe a dort. No jo, jenže po kafi se mi vždycky chce čůrat... Na tom tričku musí být velmi výrazné varování. Ale bude to stačit?


 "Varování nestačí. Vypracujte seznam krizových situací a jasné jednoduché instrukce pro zaměstnance. Ti musí přesně vědět, co mají dělat!" zazněla mi v hlavě slova z přednášky krizového managementu.

Dalo mi to zabrat, ale nakonec jsem nápis na moje tričko vymyslela:

VODU Zachovejte klid. Škody uhradím. 

KAFE Ihned si pojistěte provozovnu, jde to online.

KAFE A DORT Pojistěte provozovnu a pochytejte neplatící prchající zákazníky. 

KAFE, DORT A WC Zavolejte záchranku a hasiče. Jestli už neslyšíte klaksony, tak i policii s pátracími psy. 


Jako spoustu jiných věcí, co mě na mateřské napadly, jsem ale tento nápad nezrealizovala. Nebyl čas ani energie. Ostatně to není ani dnes.
Dnes se ale mužů pochlubit tím, že teoreticky jsem si to tričko na sebe mohla vzít už dvakrát. A věřím, že potřetí si tu vodu i dopiju.

Sociální izolace rodin dětí s autismem: