Staré pověsti autistické

03.02.2024

Zatímco staré pověsti české, řecké, egyptské a mezopotámské celkem dobře chápu, ty autistické mi dávají pořádně zabrat. Přitom autismus znám mnohem líp než Mezopotámii, Egypt, Řecko a dokonce i líp než Česko.

No, posuďte sami.

Začnu tou nejrozšířenější pověstí, kterou slyším přibližně od poloviny lidí, kterým se svěřím s diagnózou mého syna: "AUTISTA JE DNESKA KAŽDEJ DRUHEJ."
Znamená to tedy, že každej první je diagnostik? Nebo že diagnostici ani nejsou třeba, když je autistů tolik? A nemohli bychom teda zrušit všechna ta věčně zabookovaná centra, psychiatry, psychology a jednoduše se rozpočítat?

"KAŽDEJ AUTISTA JE V NĚČEM GENIÁLNÍ."

Uznejte, že tohle se chápe fakt těžko. Takhle to dopadne, když pověsti vytváří někdo, kdo dává na stejnou úroveň vědecké a umělecké obory s hraním na nervy, počtem probdělých nocí, bojem bez pravidel a polykáním nebezpečných předmětů.

"AUTISTÉ SE NEMAZLÍ."
V tomhle případě musí jít o neúplnou verzi původního znění, jinak v tom nejsem schopná najít logiku. Jen, co sundám z klína syna, napíšu sem, co by tam ještě mělo být.
Ještě chvilku počkejte, nechce z mojí náruče.
Tak už.
Mělo by tam být: "Autisté se S NIČÍM nemazlí."

"JÁ BYCH HO Z TOHO AUTISMU VYMLÁTIL."
Fakt mě štve, že i tahle pověst se nedochovala celá. A zaniknout musela zrovna ta nejdůležitější část – jak dlouho trvá, než se ten autismus vymlátí. Na základě naší zkušenosti podložené kupou lékařských zpráv a rentgenových snímků z pohotovosti, chirurgie a stomatologie se mohu pouze domnívat, že to bude nesnesitelně dlouho. Moje dítě do sebe mlátí téměř denně už 8 let. A nic. Autismus má pořád.

"AUTISTÉ NEMAJÍ EMOCE."
Zatímco jiným pověstem značná část chybí, tady je toho nějak moc. Vezmu si to moje smutně plačící, vzteky se mlátící, po mámině blízkosti toužící autistické dítě zpátky na klín, a pak sem napíšu, co se do téhle pověsti nikdy nemělo dostat.
NE

"AUTISTÉ NEJSOU RÁDI VE SPOLEČNOSTI."
Pokud je to ve společnosti, která šíří tyhle pověsti, tak pak to chápu. Můj syn ale pověsti nechápe, a tak je ve společnosti moc rád.

"AUTISMUS NEEXISTUJE, JE TO JEN NEVYCHOVANOST." Nesouhlasím s tím, nechápu to, ale přeju si to. Kéž by synovy potíže byly jenom v mé a uznávám, že i přes všechny ty konzultace, kurzy a knihy stále velmi nedokonalé výchově. Spadl by mi obrovský kámen ze srdce. Kámen větší než Česko, Řecko, Egypt a Mezopotámie dohromady.