Rozhodnutí

07.10.2021

Často přemýšlím o tom, o čem jsem si v životě vlastně rozhodla. Které rozhodnutí ovlivnilo jenom mě a které mělo vliv i na ostatní. Ač jsem v životě učinila mnoho užitečných rozhodnutí, veřejnost to nechávalo zcela chladnou. O to víc mě překvapuje, jaké pohoršení vzbuzuje mé rozhodnutí nebít své dítě.
 

Už dlouho nemám potřebu to vysvětlovat, ale už nemám ani sílu pořád poslouchat stejnou otázku. Kdyby to zajímalo jen mé známé. Ale oni to po mě chtějí vědět i úplně cizí lidé, které se synem potkáváme v obchodě, u lékaře, na hřišti, v hromadné dopravě, v restauraci, na koupališti, v dětských hernách, dokonce i na veřejných záchodech. Někdy mám pocit jakoby celá republika chtěla vědět, proč nezbiju svoje dítě, když se chová takhle? 


Když uznám, že toto mé rozhodnutí je tak neobvyklé, že je hodno vysvětlení, tak to sem napíšu a budu doufat, že se to rozšíří internetem a sociálními sítěmi takovou rychlostí, že si už zítra budu moct nakoupit, v klidu u toho přežít synův menší či větší záchvat a bez otázek odjet domů. 


Tak za prvé. Já to prostě nechápu. Nikdo mi ještě nedokázal vysvětlit, proč bych měla ublížit někomu, koho na světě nejvíc miluju. Ale protože to může být způsobeno třeba jen dosud neobjevenou vadou mého chápání, uvedu tady navíc i faktický důvod.


Tedy za druhé. Násilí prostě nefunguje. A mužů k tomu předložit téměř nekonečný seznam nezvratných důkazů. Jedná se o skutečné situace, ve kterých bylo použito právě fyzické násilí a nikdy se nepodařilo tímto způsobem dosáhnout požadovaného chování. V obchodě, v restauraci ani na záchodě bych stejně neměla čas je všechny vyjmenovat, tak i tady uvedu jen některé z nich.
 

  • Syn mi dal několik ran do hlavy v Albertu u pečiva a přesto jsem mu nedovolila strčit ruku do kráječe na chleba.
  • Syn mě třikrát kopnul do břicha a přesto jsem mu nedovolila sníst střepy.
  • Syn mě zfackoval a přesto jsem mu nedovolila olizovat popelnici.
  • Syn mi do krve poškrábal obličej, rty i oční víčka a přesto jsem mu nedovolila skočit dolů z mostu.
  • Syn mi prokousl malíček na kost a přesto jsem ho doprostřed světelné křižovatky nepustila.
  • Syn mě chytil zezadu pod krkem a druhou rukou mi trhal vlasy a přesto jsem zastavila, znova ho do autosedačky uvázala a odvezla do ABAškolky.

Fyzické trestání dětí zakazuje většina evropských států a řada dalších zemí světa:
https://psychologie.cz/jedna-vychovna/