Normální svět

13.10.2021

Mých prvních 5 let s mým milovaným autistou by se dalo stručně shrnout asi takto. 


Tři roky na mateřské, kterou lze popsat jako něco mezi krutou kocovinou, nepřetržitou spánkovou deprivací, vymítáním ďábla z těla nevinného nádherného děťátka, častým rentgenovým zářením a nošením šarlatového písmena.
 

Pak přišla diagnóza, která mě o to šarlatové písmeno připravila. Jenže mě připravila taky o mou naději, mé sny, funkční zažívání a málem i o manželství. 


Následoval rok zoufalého hledání jiných snů a hlavně alespoň nějaké naděje. Shánění informací snad ze všech civilizovaných států světa, studium knih, terapií, přednášky, kurzy, články, příručky - na to všechno bych potřebovala jeden další celý život. A to nemluvím o času, který mi ubíraly pravidelné návštěvy psychologa a manželské poradny.


Pak se nade mnou osud slitoval a ukázal mi respitní centrum, kam můžu syna každý den na 8 hodin odvést, kde mu poskytnou veškeré terapie a ještě tam bude narozdíl od školky moc rád.


Ovšem místo užívání si nabyté svobody přišla reaktivní deprese a psychiatrovi to trvalo další rok, než jsem měla zase radost ze života. 


Přesto jsem si pořád připadala tak jiná, tak nenormální. 

O to víc jsem byla překvapená, když jsem ze své roky dlouhé autismem a depresí zapříčiněné izolace konečně vyšla ven. Do normálního světa. A ten mě teda neskutečně překvapil!


Všude to vypadalo, jakoby se snad do každé rodiny narodilo dítě se stejným autismem, jako má můj syn. A musím teda ocenit, jak se tomu celá společnost přizpůsobila. 


Všichni začali nosit roušky. Jako za mě super nápad, jak neutrácet za líčidla a přitom nestrašit okolí svým mrtvolným zjevem. 


Začalo se nakupovat online a většina obchodů se zbytným zbožím se uzavřela. Jak taky jinak, když s autistou není čas ani se dojít vyčůrat, natož lítat po obchodech.


Na nákup potravin se smělo jen v určitý čas a nejlépe po jednom. Zase další úžasná vychytávka! Další členové rodiny mohli hlídat dítě a člověk si sám mohl v klidu nakoupit. 

A když náhodou musel autista s Vámi, zvládal to líp, protože všichni automaticky dodržovali dvoumetrové rozestupy. 

Nezapomnělo se ani na to, že někteří autisté mohou v afektu nechtěně ublížit sobě i ostatním. Zřejmě proto byla všude instalována plexiskla.

 

Některé restaurace vydávaly jídlo pouze s sebou, jiné zkrachovaly. Jako přece nečekaly, že si tam někdo s malým autistou troufne přijít. 


Zavřely se školy a děti se učily doma. No samozřejmě. Ani v minulých dobách naše školství nezvládalo individuální potřeby pouhé menšiny autistů. A to ani ve speciálních školkách a školách, což jsme zažili na vlastní kůži. Takže bylo jasné, že s většinou takových dětí to školy vzdají úplně. 


Lidé přestali chodit do práce a s online nápovědou od pedagogů se ujali výuky svých dětí. Tady teda musím poznamenat, že jsem úplně blbá, protože kdybych s tou výpovědí počkala, mohla jsem za domácí výuku syna ještě dostávat ošetřovné. Takhle jsem to dělala zadarmo a bez nápovědy. 


Společnost uznala, že péče o autisty je extrémně náročná, a během krátké doby vybudovala celou síť podpory pro pečující. Byly zřízeny krizové linky, informační weby a online poradny terapeutů, psychologů a psychiatrů. 


Každý už věděl, jak je těžké absolvovat s autistou běžné pochůzky. Proto úřady úřadovaly online, doktoři své recepty posílali online a jednoduše ordinovali po telefonu. 


Všichni lidé byli najednou tak osamělí. Museli přestat vídat své přátele, své rodiče a prarodiče. Další nelehká součást takového rodičovství.
Ale zmobilizovala se kulturní část našeho národa. Umělci totiž pochopili vážnost situace a pořádali online představení a online koncerty, aby pomohli odbourat tuhle náročnou sociální izolaci. 


A to ještě není všechno! Prý se chystá nějaký zrychlený nákup velkého množství ochranných pomůcek a vláda kvůli tomu už vyhlásila nouzový stav. 

A navíc sousedka říkala, že v televizi říkali, že důchodcům by ty ochranné pomůcky měly přijít poštou. 


Do důchodu mám ale ještě hodně daleko a ty modřiny mě dost bolí už teď. A podle toho s jakou náladou se dneska syn probudil, mi asi odpoledne přibudou další. 

Já si snad po letech budu muset zapnout televizi, abych zjistila, kde se ty ochranné pomůcky dají sehnat.


MZČR udělilo autistům výjimku z nošení respirátorů a roušek:
https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/04/