Humanitární balíček

27.02.2022
V kombinaci zděšení, lítosti, mírné paniky a značné žaludeční nevolnosti dávám dohromady svůj humanitární balíček.


Rozhodně musím poslat dětská protihluková sluchátka, vždyť některé děti s autismem bolí i zvýšený hlas a co teprve...


Taky helmu pro batolata a všechny další helmy a přilby, co doma máme. Tolikrát zabránily tomu, aby si syn při záchvatu rozbil hlavu o zeď, o topení, o schody. A ty bezva vycpané huňaté čepice, když na helmy byla zima.


Zátěžovou deku, snad by díky ní mohly ty děti spát alespoň chvilku každou noc.


Všechny kousátka největší tvrdosti a taky ty pevný malý plyšáky, které jsem synovi při afektu dávala do pusy místo mých nebo jeho rukou.

 

Pětibodová dětská autosedačka pro velké děti. Jednu dobu bychom bez ní bez zranění nevyjeli ani z garáže.

 

Dětská židlička s bezpečnostními pásy, protože udržet moje dítě v běžné dětské židličce bylo nad moje i manželovy síly.


Postýlka s vysokou ohrádkou, něco jako klecové lůžko. Vždyť skákat hlavou napřed z normální postýlky s ohrádkou uměl dřív než chodit. A kde by sháněli rentgen.

 

Bezpečnostní ocelová lanka na okna. Co kdyby nějaké dítě bez pudu sebezáchovy taky fascinovaly výšky a v přechodném domově určitě okna zabezpečená nebudou. Naštěstí máme spoustu náhradních. Jedno se syn snaží už dlouho překousnout, tak kdyby se mu to náhodou povedlo...


Pěnové podlahové puzzle, to centimetrové, co mám v rezervě. Nejradši bych zapomněla, kolikrát moje dítě klečelo na zemi a zoufale bouchalo o zem hlavou, aby z ní vytlouklo ty nepříjemné pocity, co prostě nechápe.


Chrániče hran nábytku. Jen musím ještě přibalit to silné lepidlo. Oboustranné lepící pásky jsou mému dítěti k smíchu a ještě mu dost chutnaj.

 

Všechny sady stejného oblečení různých velikostí pro ty, co nezvládají změny... Bože, vždyť to nemůžou zvládnout!!

 

Koukám na tu hromadu a říkám si, kolik věcí je potřeba, aby takové dítě bylo v bezpečí, aby bylo v pořádku, alespoň fyzicky zdravé. A pak přijde jeden magor a za přihlížení celého světa tolik dětí z bezpečí vyžene.


Nejradši bych mu ty věci naházela do tváře! 


A taky těm, co mají tu moc to změnit a jen přihlíží! 

Třeba by je to probralo a konečně by poslali Putina tam, kam Ukrajinci jeho válečnou loď.
Asistenční, překladatelskou, finanční i věcnou podporu pro autisty a jejich rodiny z Ukrajiny dává dohromady NAUTIS Praha https://nautis.cz/prchajici-pred-valkou-na-ukrajine a další neziskové organizace pro podporu rodin dětí a dospělých s autismem. Mapa podpory včetně sociálních služeb pro autisty dle místa bydliště je na https://autismport.cz/mista-podpory

.