Fáze reakce na blbý kecy

23.09.2021

Zase čtu na Facebooku příspěvek další zoufalé maminky, kterou trápí pohoršující reakce lidí na ni a její dítě s autismem a proto prosí ostatní o radu. Děkuji bohu, že tahle fáze už je za mnou.
 

Poprvé mě jako matku zhodnotil můj porodník. Při návštěvě na novorozeneckém, kde moje miminko jako jediné plakalo, suše prohodil: "Vám to mateřství teda moc nejde". Kdyby mi ten skalpel, kterým mě rozřízl, vrazil přímo do srdce, bolelo by to stejně. 

A přesně tak mě dlouho bolely další řeči typu: To je tou tvojí výchovou! Kdybys mu dala na prdel, takhle by se nechoval. Co Ti maminka dělá tak hroznýho? Chudák malej, to s Vámi teda musí být nešťastnej. Je to jen rozmazlenej parchant! No jo dneska je autista každej. Kdybych ho vychovával já, bude poslouchat na slovo. To není normální, že Ti takhle ubližuje, musíš někde dělat chybu. Já se jenom bojím, že mu tím svým přístupem zničíš život.


Pod tím příspěvkem bylo 96 rad. Já radu nemám, můžu jen popsat, jak se to během šesti let vyvinulo u mě. 

  • V první fázi jsem každou hnusnou větu a dobře míněnou radu dlouze obrečela. 
  • V druhé jsem se snažila vysvětlovat a poučovat, proč se můj syn chová jako divoké zvíře a proč se mu já snažím být klidnou podporou i ve chvíli, kdy mě kouše a škrábe do krve.
  • V té třetí jsem si pomstychtivě připravovala vysoce inteligentní uzemňující odpovědi, které z mého protivníka udělají blbce.         
  • Ve čtvrté fázi jsem ironicky děkovala za nevyžádané rady a tiše záviděla, že ten dotyčný má čas a energii řešit cizí problémy.
  • V páté fázi mi to bylo jedno (začala jsem brát antidepresiva). 
  • A teď jsem ve fázi, které je tak příjemně zenová. Jen se shovívavě usmívám, protože už chápu, že nemůžou pochopit. Zároveň jsem moc vděčná za to, že tenhle postoj umím zaujmout tak lehce a samozřejmě.

Té zoufalé mamince a Všem rodičům, co blbý kecy poslouchají, přeju hodně sil. 

Nebylo snadný se do téhle fáze dostat a taky nevím, jestli je poslední...

 
Nepochopení okolí je stresující pro rodiče i pro autisty:

https://autismport.cz/o-autistickem-spektru/detail/pohledem-lidi-na-spektru